• Promocja Karmienia Piersią

• KP, czyli karmienie piersią to najbardziej optymalny i wzorcowy sposób żywienia niemowląt. WHO i inne światowe organizacje zdrowotne zalecają wyłączne karmienie piersią do ukończenia 6 miesiąca życia dziecka, a następnie kontynuację KP w kolejnych miesiącach, przy jednoczesnym podawaniu pokarmów uzupełniających.

Żłobek Miejski - miejsce przyjazne Matkom Karmiącym

Nie ma uniwersalnej diety dla karmiącej mamy. Ponieważ dzieci różnie reagują na różne produkty (np. mleko, nabiał, pieczywo, owoce, ryby) wszystkim mamom zaleca sie próbowanie danego produktu i obserwowanie reakcji dziecka.

Dieta matki karmiącej noworodka

Dieta matki karmiącej piersią na pewno powinna być zbilansowana-to znaczy,że kobieta powinna jeść wartościowe produkty ze wszystkich grup (węglowodany,białka,tłuszcze), wybierając takie, które dostarczają odpowiednią ilości mikroelementów i witamin. Ale zwłaszcza w pierwszym miesiącu życia dziecka (a część mam uważa, że nawet do trzeciego miesiąca) część obiektywnie zdrowych i wartościowych produktów warto odstawić. Układ pokarmowy noworodka jest bardzo delikatny i może kiepsko sobie radzić z częścią pożywienia mamy.

Jakie produkty są bezpieczne i wskazane dla matki karmiącej?

1) pieczone i gotowane mięso drobiowe
          2) pieczone i grillowane ryby,tłuste i morskie (warto wprowadzać stopniowo,obserwując reakcje dziecka)
          3) makaron,ryż,kasze,ziemniaki (nie smażone!)
          4) przetwory mleczne:półtłusty twaróg,jogurty naturalne,śmietana (uwaga! jeśli pojawi się wysypka i brzydkie kupy) przetwory mleczne to ,,pierwszy podejrzany" na liście produktów alergizujących
          5) pieczywo: przez kilka tygodni karmiąca piersią mama powinna jeść pieczywo białe, dopiero po pewnym czasie  można zamienić je na ciemne.Pełno ziarniste pieczywo może być dla małego dziecko niestrawne
          6) naleśniki (nie z kremem czekoladowym czy orzechowym!)
          7) słodyczy lepiej unikać,ale biszkopty czy upieczony sernik domowy budyń czy kisiel z dozwolonych owców nie zaszkodzą.

Matka kamiąca piersią powinna pić wodę niegazowaną (duże ilości sprzyjają laktacji), słabe napary z herbaty owocowej. Natomiast picie kawy i czarnej herbaty trzeba mocno ograniczyć.Oczywiście podczas karmienia piersią nie wolno pić alkoholu - nawet niskoprocetowego.

W naszym Żłobku mamy mają możliwość karmienia piersią i z takiej możliwości mogą korzystać. Placówka, zapewnia dzieciom karmionym mlekiem matki, właściwe warunki organizacyjno - lokalowe do przechowywania i podawania pokarmu. Mleko jest przechowywane w chłodziarko-zamrażalce w pojemnikach, szczelnie zamkniętych. Przed podaniem mleko, podgrzewa się wykorzystując do tego specjalny podgrzewacz lub naczynie z ciepłą wodą.

Jadłospis matki karmiącej: czego unikać?

W pierwszych kilku miesiącach karmienia piersią na pewno należy ograniczać jedzenie owoców cytrusowych, ponieważ zawierają wiele niezdrowych dla człowieka substancji konserwujących, których używa się w czasie transportu owoców z Afryki czy południowej Europy. Najzdrowsze są owoce sezonowe, które dojrzewają w Polsce. Uważać trzeba na sezonowe owoce z zagranicy, np. winogrona z innych rejonów świata,też mogą wywołać u dziecka reakcję elergiczną.Owoce,które muszą przebyć długą drogę do Polski, posypywane są substancjami, które np. opóźniają gnicie,rozwój pleśni,grzybów; Najbezpieczniej zjeść najpierw dwa lub trzy winogrona (dokładnie wymyte) i obserwować dziecko. Maluch zareaguje bardzo szybko - może mieć kolkę tego samego dnia albo uczulenie dnia następnego. Ponieważ kilkutygodniowym i kilkumiesięcznym dzieciom może zaszkodzić dosłownie wszystko, należy unikać jedzenia produktów, które zawierają dużo sztucznych konserwantów, barwników, chemicznych polepszaczy. Należy unikać produktów wysokprzetworzonych,słodyczy, które są po prostu niezdrowe.Nadmierne ilości mogą wywoływać kolki lubniestrawność u dzieci,a mamę wpędzić w nadwagę. Unikać należy również produktów ciężko strawnych i wzdymających jak groch, fasola kiszona kapusta, owoce pestkowe.