•  
       
      PROJEKTY 2023/2024 r.
       



      Drodzy rodzice i kochane dzieciaki
       
       
       
       
      ZDROWE DZIECI
       

      Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza placówka została zakwalifikowana do udziału w ogólnopolskim projekcie „Zdrowe Dzieci”. Organizowanym przez Ministerstwo Zdrowia finansowanym ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego dla obszaru programowego „Zdrowie” w ramach projektu predefiniowanego nr 2, pt. „Zdrowy styl życia dzieci i młodzieży”.
       

      Celem projektu jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci do lat 6 oraz promocja zdrowych nawyków żywieniowych wśród rodziców i opiekunów, personelu żłobków i klubów dziecięcych. 
      Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że problem nadmiernej masy ciała występuje już u małych dzieci. Jeśli obecne trendy utrzymają się, to do 2025 roku na świecie będzie ok. 70 mln dzieci do 5 roku życia z nadmierną masą ciała. Na podstawie dostępnych badań można określić, że w Polsce problem nadwagi i otyłości dotyczy około 10% małych dzieci (1-3 lata), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22% młodzieży do 15 roku życia.
      W dzisiejszych czasach nadmierna masa ciała, czyli nadwaga i otyłość jest problemem globalnym występującym w różnych populacjach na świecie, zarówno u dorosłych jak i u dzieci i młodzieży.
       

      W czasie trwania akcji dzieci poznają :
      •    zasady zdrowego żywienia podczas, których towarzyszyć im będzie postać Detektywa Witaminki, ciekawskiego przewodnika dzieci w odkrywaniu tajemnic zdrowego życia. 
      •    grupowe zabawy, ciekawe, różnorodne formy zajęć – to wszystko czeka na uczestników naszych warsztatów. 
      •    będą organizowane przez dietetyka warsztaty z jednej strony zmieniające podejście do jedzenia poprzez zajęcia kulinarne, 
      •    zabawy zawierające prawdziwe wyzwania w przygotowaniu jedzenia, wielozmysłowe poznawanie zdrowych składników jedzenia, 
      •    będziemy zachęcać dzieci do wdrażania w życie codziennej aktywności fizycznej: poprzez gry edukacyjne – promujące ruch, ćwiczenia i aktywność fizyczną. 

       

      Kadra Zarówno Żłobka Miejskiego, jak i Klubu Dziecięcego wraz z personelem bloku żywieniowego w ramach projektu ,, Zdrowe dzieci’’ realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia przystąpiła do II etapu - etapu szkoleń dla personelu. Pracownicy bardzo licznie wzięli udział w szkoleniach kadr, kolejnym etapie projektu. Podczas szkoleń została przekazana nowoczesna wiedza nt. zdrowego żywienia, psychodietetyki i znaczenia codziennej aktywności fizycznej w życiu człowieka.

      Nasze placówki to miejsca prawdziwej troski o zdrowie dzieci.

      Kolejnym etapem programu będą warsztaty żłobkowe dla dzieci.

      Zapraszamy także, rodziców do wsparcia naszych działań poprzez rejestrację w programie poprzez stronę www.zdrowedzieci.com do Strefy Rodzica/Zajęcia dla Rodziców/Szkolenia w strefie rodzica.

      Chcemy, aby projekt ,, Zdrowe dzieci’’ zaowocował zmianą nawyków u dzieci. Aby tak się stało trzeba współpracy całego środowiska dziecka. Jeśli dorośli wokół zmienią swoje nawyki, droga dziecka do zmiany będzie skuteczniejsza i przyjemniejsza. Bo cudownie jest robić ciekawe rzeczy razem.

      Zainteresowanych rodziców zapraszam do kontaktu Gabriela Wajs-Gwiazda- koordynator projektu w placówce ( proszę zabrać ze sobą nr emaila).

       

       
       
       
       
       
       
       
       
       
      EKO  PRZEDSZKOLAKI
       
      Stale pogarszający się stan środowiska przyrodniczego jest tematem dyskusji na całym świecie. Wszyscy powinni mieć świadomość, że ochrona i kształtowanie środowiska, w którym żyjemy, jest koniecznością, a zatem podstawowym obowiązkiem każdego człowieka. Kształtowanie właściwej postawy wobec środowiska należy rozpocząć od najmłodszych lat, bowiem świadomość człowieka kształtuje się przez całe życie, jednak jej podstawy każdy zdobywa w dzieciństwie i młodości, kiedy jest wrażliwy na wszystko to, co go otacza.
      W Naszym żłobku temat edukacji ekologicznej pojawiał się nie raz. Wspólnie zbieramy plastikowe korki, uczymy się segregacji śmieci, oszczędności wody i poszanowania zieleni.
                                                             


                                                       
       

       

       

       

      PROJEKT "Z darami natury świat nie jest ponury"

       

                                                              

      W bieżącym roku szkolnym w naszym Żłobku realizowany jest Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY”, który ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci i nauczycieli oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody. Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji”. 

      W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Z darami natury świat nie jest ponury” dzieci zrealizowały różne zadania. Oprócz walorów edukacyjnych, projekt ten jest wspaniałą zabawą! Dzieci wykorzystując materiały naturalne tworzą ciekawe prace plastyczne, techniczne, muzyczne oraz gry zespołowe.
       

       

      PROJEKT "GRAMY W ZIELONE"

                                                                  

      Projekt ma charakter ogólnopolski i jest skierowany do dzieci uczęszczających do przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych. Głównym celem projektu jest rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne”.

      Cele projektu
      Zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami ochrony środowiska naturalnego.
      Budzenie wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody.
      Tworzenie sytuacji do bezpośredniego obcowania z przyrodą i dokonywania obserwacji zjawisk przyrodniczych występujących w różnych porach roku.
      Przekazywanie dzieciom podstawowych wiadomości o ekosystemach, obiektach i zjawiskach przyrodniczych znajdujących się w najbliższym środowisku.
      Poznanie znaczenia zieleni dla zdrowia człowieka.
      Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko.
      Uświadomienie i upowszechnianie wiedzy o segregacji odpadów, wdrażanie do selektywnej zbiórki odpadów przez cały rok.
      Rozumienie potrzeby pomagania zwierzętom w czasie zimy, dokarmianie ptaków.
      Rozwijanie zainteresowań dzieci źródłem pochodzenia żywności.
      Zapoznanie dzieci z podstawowymi zadaniami ochrony zwierząt.
      Kształtowanie postaw twórczych w kontaktach z przyrodą.
      Rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody.

       

      PROJEKT "KREATYWNE DNI NIETYPOWE"

       

                                                                  

      Udział w projekcie to innowacyjne podejście do przygotowywania formy zajęć, uatrakcyjnienie pracy z dziećmi, zaangażowanie przedszkolaków we wspólne przygotowania ciekawych i nietypowych zajęć oraz zabawną formę świętowania. Obchodząc różne nietypowe święta rozwijamy u dzieci kreatywność, ale także empatię, szacunek wobec otoczenia, uwrażliwiamy dzieci na różne potrzeby zwierząt a także wzmacniamy w nich samych poczucie własnej wartości. Dzieci mają możliwość otworzyć się na nowe możliwości wyrazu, opanowania stanów emocjonalnych poprzez kreatywne ćwiczenia, poczucie przynależności do grupy, śmiech i dobrą zabawę. W tym projekcie opiekun jest przewodnikiem dziecka w aktywizowaniu myślenia, rozwijaniu twórczości, kreatywności. Pobudza sferę emocjonalną



      PROJEKT "GRAMY ZMYSŁAMI"

                                                                   

      Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy Zmysłami” jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci. Tworzenie przez nauczycieli odpowiednich warunków do poznawania świata wieloma zmysłami oraz budowania wiedzy na temat integracji sensorycznej.

      Cele szczegółowe:
      Poszerzanie i wzbogacanie wiedzy na temat integracji sensorycznej i zmysłów;

      Wielozmysłowe postrzeganie świata przez dzieci;
      Rozbudzenie kreatywności w realizacji zadań;
      Stymulowanie wszystkich zmysłów w trakcie zabaw i sytuacji edukacyjnych;
      Tworzenie warunków do kształtowania przez dzieci świadomości własnego ciała;
      Współpraca nauczycieli i dzieci na terenie całego kraju poprzez wspólną wymianę doświadczeń.


      PROJEKT " EKOFRAJDA"

                                                   
       

      Stale pogarszający się stan środowiska przyrodniczego jest tematem nieustannych dyskusji na całym świecie. Wszyscy powinniśmy mieć świadomość, że ochrona środowiska, w którym na co dzień żyjemy jest naszym obowiązkiem. Kształtowanie odpowiedniej postawy wobec przyrody należy rozpocząć już od najmłodszych lat, kiedy jesteśmy wrażliwi na wszystko, co nas otacza, na piękno.

      W związku z tym nasza placówka postanowiła po raz kolejny wziąć udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym pt. ,,Eko Frajda”, który będziemy realizować w tegorocznym roku szkolnym. Projekt ma na celu wyrobienie właściwego stosunku do ochrony środowiska poprzez kształcenie nawyków proekologicznych, rozwinięcie zainteresowań przyrodniczych oraz zwrócenie uwagi na potrzebę recyklingu.

       


      PROJEKT "ZAKAMAREK - EKOTRIKI NA KĄCIKI"

                                                                


      W tym roku szkolnym nasze dzieciaki wezmą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym pt. „Zakamarek- ekotriki na kąciki”. Jest to projekt z zakresu edukacji przyrodniczo-ekologicznej, zdrowotnej oraz aranżacji przestrzeni. Celem projektu jest kształtowanie zachowań proekologicznych, prawidłowych nawyków żywieniowych, zrozumienia wzajemnej zależności człowiek – przyroda oraz aranżacja kącików i ich wyposażenia z uwzględnieniem materiałów naturalnych i ekologicznych.

       

      Kampania  „Polska mówi aaa”

                                                               

      Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca), to globalne wydarzenie z ogromnym potencjałem komunikacyjnym w zakresie upowszechniania profilaktyki stomatologicznej. To dzień, w którym wszystkie środowiska: od lekarzy dentystów, przez pedagogów, samorząd terytorialny, po władze na szczeblu centralnym, mogą i powinny jednym głosem wyrazić stanowisko, że nie można mówić o zdrowiu ogólnym bez zdrowej jamy ustnej. To najwłaściwszy moment do podejmowania w przestrzeni publicznej dyskusji na temat znaczenia profilaktyki stomatologicznej, również w aspekcie ekonomicznym. To wreszcie najlepszy czas do podejmowania małych i dużych inicjatyw, które będą przypominać, jak istotna jest troska o zdrowe zęby.

      Właśnie z tych potrzeb powstała idea kampanii „Polska mówi aaa”, której inicjatorem jest Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, wspierane przez licznych Partnerów instytucjonalnych, biznesowych oraz medialnych. W swoim głównym założeniu ma ona inspirować do aktywności na rzecz promocji zdrowia jamy ustnej.

      Nasza plcówka przystąpiła do kampanii .Pielęgniarka żłobkowa przeprowadziła w Miejskim Zespole Placówek Opieki nad Dziećmi w Gminie Chorzele pogadankę na temat prawidłowego mycia zębów na zestawie dentystyczny składającego się z różnych gadżetów potrzebnych do mycia zębów. Nasi żłobkowicze zapoznali się z prawidłowym szczotkowanie i poprawnym myciem zębów. Dowiedziały się również o negatywnym wpływie próchnicy na żeby mleczne i stałe, jak powstaje próchnica, jak dbać o zęby aby były zdrowe oraz jakie produkty są najzdrowsze dla zębów, a jakich należy unikać. na modelu ,,dużej szczęki” ćwiczyły ze starannością szczotkowanie zębów oraz zakładanie i utwardzanie plomby. Celem zabawy było oswojenie się z tamtymi zębowymi oraz jak uchronić się przed bólem zębów. Dzieci odkryły że wyganianie robaczków z zębów może być fajną zabawą.