• Organizacja

• Żłobek Miejski w Chorzelach jest miejscem, w którym profesjonalnie i z zaangażowaniem zajmiemy się opieką nad dziećmi od ukończenia 20 tygodnia do 3 lat, w uzasadnionych przypadkach do lat 4. Zapewnimy dziecku opiekę w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych. Ponadto gwarantujemy właściwą opiekę pielęgnacyjną oraz edukacyjną poprzez prowadzenie zabaw z elementami edukacji.Uwzględnimy pełny rozwój osobowości małego dziecka. Dbamy o jego rozwój intelektualny, twórczy, społeczny, fizyczny. Naszym mottem jest indywidualne podejście do dziecka. Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i edukacyjne są tworzone na potrzebę rozwoju psychomotorycznego dziecka właściwego do jego wieku oraz w oparciu o naturalną aktywność. Maluchy poznają otaczającą je rzeczywistość poprzez działanie,doświadczanie i zabawę.
          Przyświeca nam cel, aby dziecko u nas czuło się bezpiecznie, a rodzice będąc w pracy byli pozbawieni obaw i niepotrzebnego stresu.

Dobry żłobek to miejsce, w którym dziecko:

• czuje się bezpiecznie
          • jest otoczone ciepłą i profesjonalną opieką
          • spędza ciekawie i wesoło czas
          • ma nieograniczane możliwości rozwoju fizycznego, intelektualnego i emocjonalnego

Te cztery zasady są dla nas priorytetowe i to nimi zawsze kierujemy się organizując pracę w naszym żłobku.
          W naszym żłobku prowadzimy dwie grupy dzieci:
          Grupa młodsza ,,Żółwiki''. Do tej grupy uczęszczają dzieci w wieku do około 2,5 roku. Grupą opiekują się 4 opiekunki.
          Grupa starsza ,,Biedronki''. Do grupy uczęszczają dzieci w wieku od około 2,5 roku do 3 lat i więcej. Grupą opiekują się 3 opiekunki.
          Do dyspozycji dzieci przeznaczone są:

• dwie sale zajęciowe - główna sala na której prowadzimy wszystkie zajęcia z dziećmi, bawimy się, rysujemy, tańczymy i śpiewamy w sali tej znajduje się równiez miejsce na odpoczynek - każde dziecko posiada swoje łóżeczko lub leżaczek,
          • sala gimnaszyczna - wyposażona w zabawki i sprzęty wspomagające prawidłowy rozwój ruchowy aby zapewnić dzieciom maksymalną ilość ruchu również wtedy, kiedy nie możemy wyjść na plac zabaw z powodu złej pogody,
          • łazienka wyposażona w przewijak, dostosowane wielkością i wysokością dzieci umywalki i sedes, nocniczki orazbrodzik z prysznicem,
          • ogród z trawiastym podłożem oraz placem zabaw  wyposażonym w huśtawki, piaskownicę oraz tzw. „małpi gaj”
          • Ogród jak i plac zabaw ze względów bezpieczeństwa są ogrodzone.

Współpraca z Rodzicami
          1. Opiekunki w żłobku prowadzą dla każdego dziecka kartę obserwcji.
          2. Informujemy codziennie Rodziców o tym, jak ich maluszek spędził dzień, w co się bawiliśmy, jakie nowe umiejętności kształtowaliśmy, czego się nauczył i jakie nowe doświadczenia zdobył.
          3. Prowadzimy zeszyty obserwacji każdego dziecka, gdzie zapisujemy postępy, ewentualne problemy, aby w czasieindywidualnych spotkań z Rodzicami móc ocenić rozwój dziecka i wykryć jak najwcześniej  jakiekolwiek odstępstwa od norm.
          4. Wspólnie z Rodzicami podejmujemy decyzje, co do rozpoczęcia nauki korzystania z nocniczka, odzwyczajania od
            butelki i smoczka.
          5. Rodzice są u nas zawsze mile widziani, chcemy przekazać im jak najwięcej informacji o dziecku, dlatego podczas odbioru dziecka liczymy na chwilę rozmowy z każdym z Was.

Organizujemy spotkania i warsztaty dla Rodziców i dzieci, na których wspólnie bawimy się i integrujemy naszą małą społeczność.
          Bezpieczeństwo i higiena w żłobku
          W celu wyeliminowania źródeł ewentualnych zakażeń i urazów i szkodliwych substancji mamy określone standardy dotyczące warunków bezpieczeństwa i higieny:
          Codzienne sprzątanie pomieszczeń. Środki do mycia nie zawierają niebezpiecznych związków, które mogłyby

1. Powodować uczulenia u dzieci.
          2. Codzienne mycie z wyparzaniem zastawy stołowej dla dzieci.
          3. Codzienne wietrzenie pomieszczeń.
          4. Regularne mycie i odkażanie zabawek preparatami dopuszczonymi do kontaktu z dziećmi.
          5. Regularna wymiana pościeli, ręczników.
          6. Przypisanie i oznaczenie dla każdego dziecka jego łóżeczka, pościeli, ręcznika, nocnika.
          7. Używanie jednorazowych rękawiczek i mydła antybakteryjnego przez personel podczas przewijania dzieci.
          8. Dezynfekcja antybakteryjna powierzchni mających kontakt z żywnością.
          9. Wszystkie opiekunki pracujące w żłobku posiadają aktualne badania i książeczkę Sanepidu.
          10. W żłobku jest osobna toaleta dla dzieci i personelu.
          11. Do dyspozycji dzieci są tylko bezpieczne zabawki z atestami.
          12. Wyposażenie pomieszczeń jest zgodne z obowiązującymi przepisami sanitarnymi, bhp i przeciwpożarowymi.
          13. W żłobku nie mogą przebywać dzieci chore.
            W Żłobku prowadzone są zajęcia opiekuńczo – wychowawcze oraz edukacyjne dla dzieci,  dostosowane do wieku dzieci, zainteresowań,  pory roku,  świąt czy  różnych  uroczystości.

Dzieci w żłobku uczą się:
            - współżycia  w grupie rówieśniczej,
            - samodzielnego wykonywania czynności fizjologicznych i higienicznych,
            - samodzielnego spożywania posiłków,
            - nawiązywania kontaktu z rówieśnikami i osobami dorosłymi,
            - używania prawidłowych zwrotów i form grzecznościowych,
            - dzielenia się  zabawkami i innymi przedmiotami.