- PROJEKTY 2024/2025
Nasze dzieci ze żłobka z grupy Biedronki oraz Klubu Dziecięcego będą brały udział w projekcie ogólnopolskim,, Witaminki” .Projekt będzie realizowany w terminie od września 2024 r. do czerwca 2025 roku. W ramach realizacji projektu będziemy podejmować różnorodne aktywności promujące zdrowe nawyki żywieniowe. Chcemy kształtować u dzieci już od najmłodszych lat kulturę spożywania zdrowych posiłków, w których będą królowały warzywa.
Cele projektu:
- promowanie zdrowych nawyków żywieniowych;
- zachęcanie do spożywania zróżnicowanych potraw, bogatych w warzywa;
- stwarzanie okazji do poznawania nowych smaków;
- oswajanie z wyglądem warzyw i zapoznanie z ich wartościami odżywczymi;
- wdrażanie do samodzielnego komponowania posiłków i robienia prostych potraw według przepisów kulinarnych
ZDROWE DZIECIJest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza placówka została zakwalifikowana do udziału w ogólnopolskim projekcie „Zdrowe Dzieci”. Organizowanym przez Ministerstwo Zdrowia finansowanym ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego dla obszaru programowego „Zdrowie” w ramach projektu predefiniowanego nr 2,
pt. „Zdrowy styl życia dzieci i młodzieży”.
Celem projektu jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci do lat 6 oraz promocja zdrowych nawyków żywieniowych wśród rodziców i opiekunów, personelu żłobków i klubów dziecięcych.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że problem nadmiernej masy ciała występuje już u małych dzieci. Jeśli obecne trendy utrzymają się, to do 2025 roku na świecie będzie ok. 70 mln dzieci do 5 roku życia z nadmierną masą ciała. Na podstawie dostępnych badań można określić, że w Polsce problem nadwagi i otyłości dotyczy około 10% małych dzieci (1-3 lata), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22% młodzieży do 15 roku życia.
W dzisiejszych czasach nadmierna masa ciała, czyli nadwaga i otyłość jest problemem globalnym występującym
w różnych populacjach na świecie, zarówno u dorosłych jak i u dzieci i młodzieży.W czasie trwania akcji dzieci poznają:
- zasady zdrowego żywienia podczas, których towarzyszyć im będzie postać Detektywa Witaminki, ciekawskiego przewodnika dzieci w odkrywaniu tajemnic zdrowego życia
- grupowe zabawy, ciekawe, różnorodne formy zajęć – to wszystko czeka na uczestników naszych warsztatów
- będą organizowane przez dietetyka warsztaty z jednej strony zmieniające podejście do jedzenia poprzez zajęcia kulinarne
- zabawy zawierające prawdziwe wyzwania w przygotowaniu jedzenia, wielozmysłowe poznawanie zdrowych składników jedzenia
- będziemy zachęcać dzieci do wdrażania w życie codziennej aktywności fizycznej: poprzez gry edukacyjne – promujące ruch, ćwiczenia i aktywność fizyczną
Kadra Zarówno Żłobka Miejskiego, jak i Klubu Dziecięcego wraz z personelem bloku żywieniowego w ramach projektu ,, Zdrowe dzieci’’ realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia przystąpiła do II etapu - etapu szkoleń dla personelu. Pracownicy bardzo licznie wzięli udział w szkoleniach kadr, kolejnym etapie projektu. Podczas szkoleń została przekazana nowoczesna wiedza nt. zdrowego żywienia, psychodietetyki i znaczenia codziennej aktywności fizycznej w życiu człowieka. Nasze placówki to miejsca prawdziwej troski o zdrowie dzieci. Kolejnym etapem programu będą warsztaty żłobkowe dla dzieci.
Zapraszamy także, rodziców do wsparcia naszych działań poprzez rejestrację w programie poprzez stronę www.zdrowedzieci.com do Strefy Rodzica/Zajęcia dla Rodziców/Szkolenia w strefie rodzica.
Chcemy, aby projekt ,, Zdrowe dzieci’’ zaowocował zmianą nawyków u dzieci. Aby tak się stało trzeba współpracy całego środowiska dziecka. Jeśli dorośli wokół zmienią swoje nawyki, droga dziecka do zmiany będzie skuteczniejsza i przyjemniejsza. Bo cudownie jest robić ciekawe rzeczy razem.
Zainteresowanych rodziców zapraszam do kontaktu Gabriela Wajs-Gwiazda- koordynator projektu w placówce
(proszę zabrać ze sobą adres emaila)."Kalendarz sensoryczny"Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Kalendarz Sensoryczny” jest zachęcenie dzieci poprzez udział w aktywnościach związanych z szeroko rozumianą kreatywnością, nauką poprzez zabawę oraz usprawnianie integracji sensorycznej. Projekt skupia się na wykorzystywaniu potencjału rozwojowego dzieci i na ich mocnych stronach a także niwelowaniu zaburzeń. Zadania w Projekcie zostały zaplanowane zgodnie z cyklem pór roku uwzględniając święta kalendarzowe i nietypowe.
„CHCĘ BYĆ SAMODZIELNY – POZWÓL MI”
Założenia projektu:
- wspieranie dzieci w rozwoju samodzielności
- wzmacnianie poczucia własnej wartości
- zachęcanie rodziców do współdziałania w obszarze realizacji projektu
Różnorodność proponowanych ćwiczeń oraz ciekawa tematyka ma za zadanie pomóc dzieciom
w praktycznym rozwiązywaniu przez niego konkretnych zadań opartych na samodzielnych działaniach, doświadczeniach oraz dostarczyć mu wiele radości i ciekawych przeżyć.
"SENSO-SMYKI"
Projekt Senso-Smyki powstał głównie z myślą o Maluszkach, żłobkach, Klubach Maluszka.
Czego możecie się spodziewać? Świetnej zabawy, integracji grupy, wspomagania prawidłowego rozwoju najmłodszych, stymulacji wszystkich zmysłów i dążenia do ich harmonijnej współpracy. Pomysłodawczyni projektu chcą pokazać, jak można pracować z dziećmi i wykorzystać przy tym stymulację wszystkich zmysłów. Zależy im na wzajemnej inspiracji, wymianie doświadczeń, otwarciu się na nowe - często „brudzące” działania, działanie bez schematów, innowacyjne.Celem projektu jest dostarczenie dzieciom żłobkowym i przedszkolnym, oraz ich wychowawcom i rodzicom narzędzi i inspiracji, które będą zachętą do wielozmysłowego poznawania i odkrywania świata oraz wpłyną na harmonijną pracę układu nerwowego dzieci poprzez odpowiednią stymulację zmysłów oraz będą sprzyjały rozwojowi mowy.
PROJEKT ,,Z darami natury świat nie jest ponury"
W bieżącym roku szkolnym w naszym Żłobku realizowany jest Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY”, który ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci i nauczycieli oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody. Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji”.
W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Z darami natury świat nie jest ponury” dzieci zrealizowały różne zadania. Oprócz walorów edukacyjnych, projekt ten jest wspaniałą zabawą! Dzieci wykorzystując materiały naturalne tworzą ciekawe prace plastyczne, techniczne, muzyczne oraz gry zespołowe.
PROJEKT "GRAMY W ZIELONE"
Projekt ma charakter ogólnopolski i jest skierowany do dzieci uczęszczających do przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych. Głównym celem projektu jest rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne”.
Cele projektu
Zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami ochrony środowiska naturalnego.
Budzenie wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody.
Tworzenie sytuacji do bezpośredniego obcowania z przyrodą i dokonywania obserwacji zjawisk przyrodniczych występujących w różnych porach roku.
Przekazywanie dzieciom podstawowych wiadomości o ekosystemach, obiektach i zjawiskach przyrodniczych znajdujących się w najbliższym środowisku.
Poznanie znaczenia zieleni dla zdrowia człowieka.
Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko.
Uświadomienie i upowszechnianie wiedzy o segregacji odpadów, wdrażanie do selektywnej zbiórki odpadów przez cały rok.
Rozumienie potrzeby pomagania zwierzętom w czasie zimy, dokarmianie ptaków.
Rozwijanie zainteresowań dzieci źródłem pochodzenia żywności.
Zapoznanie dzieci z podstawowymi zadaniami ochrony zwierząt.
Kształtowanie postaw twórczych w kontaktach z przyrodą.
Rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody.